R. Samulevičius "Lokys"

Premjera 1992-02-25

Režisierius Jonas Andriulevičius
Dailininkai Algirdas Mikėnas, Juozas Šlivinskas
Choreografė Daiva Kačinskaitė

Minint kraštiečio dramaturgo R. Samulevičiaus 55-ąsias gimimo metines, iš užmaršties buvo prikeltas vienas jo kūrinių – inscenizacija pagal Prospero Merime novelę „Lokys“, kurią autorius parašė remdamasis lietuviška legenda. Režisieriaus J. Andriulevičiaus tikslas buvo ne tik populiarinti kraštiečio kūrybą, bet ir „priartinti veikalą prie mūsų dienų, savimi pajusti, kiek šiandien besidraskančiame, besivaidijančiame, vertybes perkainojančiame pasaulyje išliko dvasinio ir kiek gyvuliško prado“.
Anot J. Andriulevičiaus, dirbant su R. Samulevičiaus kūriniais nutinka mistiški dalykai. Jonavoje sklandanti dramaturgo dvasia tarsi dalyvauja kūrimo procese – „pataria“, padeda ar net priešinasi. Dramos sudėtingumas ir psichologiniai charakteriai, visą spektaklio dramatizmo ir aristokratiškumo krūvį perkeliantys aktoriams, reikalauja ir specifinės erdvės, tad sėkmingiausiu laikytinas Jonavos bažnyčios rūsyje vaidintas „Lokys“: suspausta patalpa, gotikinio rūsio arkos, žemos lubos padėjo sukurti didesnę įtampą, reikiamą atmosferą, o žiūrovai taip pat tarsi dalyvavo spektaklyje.
Po sėkmingo sąlyčio su R. Samulevičiaus kūryba J. Andriulevičius imasi gražios tradicijos – populiarinti kraštiečio kūrybą. Nuo 1993 m. kas antri metaio arganizuojamas mėgėjų teatrų festivalis „Aidas“, skirtas R. Samulevičiaus atminimui, nuo 1997 m. tapęs tarptautiniu. D. Vaigauskaitės nuomone, „atradęs R. Samulevčių, režisierius atrado save. Jis toks pat trapus, subtilus, kaip ir R. Samulevičius, kaip jo pjesės“. KU Pedagogikos katedros vedėjas P. Bielskis teigė, jog „jei iš lietuviškos dramaturgijos lobyno dar galima „atkasti“ ką nors naujo, tai šį darbą atlieka J. Andriulevičius“.

Profesorius Vitembachas – Povilas Sakalauskas
Mykolas Šemta – Mindaugas Švėgžda
Julija Ivinskaitė – Inga Chaladauskaitė, Jolanta Arlauskienė
Freberis – Robertas Kulvietis
Burtininkė – Danguolė Lukošiūnienė
Senoji grafienė – Marcelė Bružienė
Teodoras – Eduardas Bružas
Veljaminovas – Julius Kielė
Daugėlienė – Vitalija Kraučelienė
Selensas – Saulius Andrikonis
Smuklininkas – Darius Kačenauskas
Valstiečiai – Vytautas Šlajus, Jonas Puzinas
Liokajai, Tarnaitės, vestuvių Svečiai – Indrė Juškevičiūtė, Aivaras Kraučelis, Edita Pavalkytė, Ainis Sakalauskas, Arūnas Simonaitis, Bronė Zubrickaitė, Adelija Mykolaitienė, Sonata Lukošiūnaitė, Regina Kulvietienė

 

Previous Post
I. Radojevas "Benzino kolonėlė"
Next Post
F. Sagan "Pašinas"