AIDAS 1999

AIDAS 1999

Irena Nagulevičienė, "Naujienos" 1999 09 30

Rugsėjo mėnesį Jonava sumirgėjo kultūriniais renginiais. Atmintyje dar tebegyvi forumo „Žaidžiantis žmogus“ vaizdai, „Gintarinės vilties“ akimirkos, o savaitgalis pasipildė Kauno apskrities dienų švente, Krašto muziejaus dešimtmečiu ir dideliu tarptautiniu mėgėjų teatro festivaliu „Aidas 99“. Tai jau ketvirtasis toks renginys, organizuojamas Jonavoje. Pirmoji jo šventė, kurią sumanė Savivaldybės teatras, įvyko prieš septynis metus. Po pirmojo respublikinio festivalio teatralai nutarė jį gerokai išplėsti, pasikviesdami kolektyvų iš kitų šalių.
Prieš pora metų tarptautiniame „Aide“, be lietuvių, dalyvavo Gatčino liaudies teatro studija „Už kampo“ iš Rusijos ir Latvijos nepriklausomų aktorių trupė. Šiais metais žiūrovams vaidino rusų teatro studija „Pridel“, atvykusi iš Skopino miesto bei Latvijos Valkos miesto teatras. Be minėtų svečių, dalyvavo kolektyvai iš Kretingos, Trakų, Palangos bei mūsų rajono.
Pagrindinis šio pobūdžio renginių tikslas – neleisti, kad užmaršties dulkės nesėstų ant dramaturgo Raimundo Samulevičiaus atminimo. Festivaliuose buvo įprasta parodyti spektaklį pagal jo pjesę. Štai praėjusį kartą žavėjomės R. Samulevičiaus „Laukimu“, kurį vaidino jonaviečiai, vadovaujami režisierės Živilės Martinaitienės.
Šiemetinis tarptautinis renginys, skirtas žymaus kraštiečio atminimui, išplėtė savo galimybes, praturtindamas dramaturgiją, iki šiol daugeliui negirdėtais autoriais, ir tuo sudomindamas jonaviečius.
Savivaldybės teatro direktorė Asta Kestenienė: - Prieš gerą laiko tarpsnį užsibrėžėme tikslą – pristatyti publikai naują šiuolaikinį dramaturgą. Aptikome lyg ir tinkantį Vilniuje, net jo pjesę atvežėme... staiga paaiškėjo, kad čia pat koridoriais vaikšto Vygaudas Juknelis, parašęs ne vieną kūrinį, tinkantį scenai. Tad režisieriaus Jono Andriulevičiaus kolektyvas pagal Vygaudo scenarijų, sukurptą iš kelių novelių, pradėjo repetuoti „Kakalynę“. Norėtųsi, kad sklandanti R. Samulevičiaus dvasia įkvėptų jaunąjį dramaturgą siekti aukštumų.
Daugeliui jonaviečių toks akibrokštas išties buvo netikėtas. Retas kuris žinojo, jog Kretingos rūmų teatras festivaliui pristatys taip pat Vygaudo pjesę „Ragai“...
Lietuvos liaudies kultūros centro režisierius Vaclovas Vičius, kalbėdamas po jonaviečių parodyto spektaklio „Kakalynė“ sakė: - Pjesėje atsigręžta į šiuolaikinio žmogaus dvasinę būseną. Tai posūkis į naują dramaturgiją. Šiandien iš tiesų sudėtinga nebūti piktam, irzliam. V. Juknelio pjesėje atsiveria valdžios ir eilinio žmogaus santykis. Sarkastiškai perteiktas kakaliečių mąstymas, gyvenimo tikrovės vertinimas – tai puiku! Malonu, kad jaunasis dramaturgas prabilo apie tai. " Man tai nebuvo naujiena, nes buvau matęs repetuojant. Visai ką kita pajutau, pirmąkart žiūrėdamas kretingiškių pastatytą mano pjesę „Labas, aš durnius“. O priekaištų sau šiek tiek atsirado…"
Visų kolektyvų pasirodymai suteikė festivaliui nuotaikos ir naujumo. Tikra atgaiva sielai tapo vakaras „Erškėtrožės rudenį“, skirtas mūsų kraštiečio R. Samulevičiaus atminimui. Režisierė Meno mokyklos direktorė Roma Jurgilienė, pasitelkusi į pagalbą kamerinį mokytojų kvartetą, būrį jaunimo, privertė susirinkusius susimąstyti, analizuoti savo poelgius.
Klaipėdos universiteto docentas Gediminas Šimkus jausmingai pasakojo atsiminimus apie R. Samulevičių, negalėdamas, žinoma, nepasidžiaugti savo mokiniais Živile Martinaitiene bei Jonu Andriulevičiumi.
Šiame vakare festivalio simboliniu suvenyru buvo apdovanota R. Samulevičiaus vidurinės mokyklos moksleivė dalia Galinaitytė, tapusi kraštiečio poezijos konkurso mokykloje nugalėtoja.
Kultūros ir švietimo skyriaus vedėja Gražina Mrazauskienė tragišką dramaturgo likimą palygino su raudonų erškėtrožių žydėjimu rudenį...Tarptautinio festivalio „Aidas 99“ organizatoriai parodė savo sumanumą, suteikdami šventei nemažai naujų bruožų. Antai pirmąkart renginio aidas suskambo kaime, nes Palangos „Grubusis“ teatras Kulvos žiūrovams suvaidino G. Žemkalnio pjesę „Uošvė į namus – tylos nebus“. O Skopino teatralams buvo sudarytos galimybės susipažinti su visa Lietuva. Šis kolektyvas dar prieš šventę savo spektaklį parodė Babtuose, domėjosi Jonavos slavų klubo veikla, dalyvavo įvairiose ekskursijose. Išvykę iš Jonavos, rusų aktoriai spektaklį parodys vilniečiams.
Festivalio atidarymas, prasidėjęs „Rudens preliudija“, kurią atliko mimas iš Palangos, nuteikė lyrinei ir sąmojingai šventei. Teatro direktorė Asta Kestenienė, prabilusi į dalyvius trimis kalbomis, linkėjo prasmingo bendravimo, vicemeras Edmundas Mulokas pasidžiaugė kultūros tradicijų augimu Jonavoje, docentas Gediminas Šimkus sakė tikįs, kad šis R. Samulevičiaus gimtadienis yra ir V. Juknelio gimtadienis lietuvių dramaturgijoje.
Tris dienas trukęs įvairiausių teatro formų renginys pasibaigė. O jo aidas, besiblaškantis pageltusiomis palaukėmis, po poros metų vėl atskries į Kultūros centrą ir suskambės dar stipresniu garsu. Iki!

Ketvirtojo “Aido”programa
1999 m. rugsėjo 24–26 d.

Panevėžio teatras “Menas”
J. Dautartas “Kiemo istorijos”, rež. J. Dautartas

Jonavos savivaldybės teatras
V. Juknelis “Kakalynė”, rež. J. Andriulevičius

Trakų karališkasis rūmų teatras
G. Abukesis ir D. B. Pristlis “Rožė ir karūna”, rež. A. Naraškevičius

Palangos “Grubusis” teatras
G. Žemkalnis “Uošvė į namus – tylos nebus”, rež. V. Milinis

Valkos m. teatras (Latvija)
V. Krilė „Kainas“, rež. A. Ikšelis

Kretingos rūmų teatras
V. Juknelis “Ragai”, rež. E. Radžius

Skopino m. teatras “Pridel” (Rusija)
A.Puškinas “Pikų dama”, rež. V. Del
A. Puškinas “Mocartas ir Saljeris”, rež. V. Del

Pagrindiniai rėmėjai:
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos mėgėjų teatro sąjunga, LŽŪB Jonavos skyrius, Jonavos rajono savivaldybė, AB “Achema”, rajono lakkraštis “Naujienos”
Rėmėjai:
AB “beržų kompleksas”, Bukonių ŽŪB, UAB “Selita”, UAB “Lonas ir partneriai”, UAB “AVVA” , Parduotuvė IKI, Palaimos PĮ, firma “Dzindra”, IĮ “Mubas”, Jonavos rajono kultūros centras, meno galerija “Siena”, UAB “Jonavos duona”, D. Krasauskienės IĮ, baras “Pavėsis”, KB “Jonavos prekyba”, UAB “Jonavos Vara”,

Previous Post
Daugiausia Lietuvos teatralų nominacijų atiteko Jonavai
Next Post
About Jonava Municipality theatre