AIDAS 2003

AIDAS 2003

Inesa Naglienė, "Naujienos" 2003 10 02

Festivalis baigėsi, o darbai tęsiasi...

Jonavos savivaldybės teatras kas antri metai rengia tarptautinį mėgėjų teatro festivalį „Aidas“, skirtą kraštiečio dramaturgo Raimundo Samulevičiaus atminimui. Iki šių metų šventėse dalyvavo 36 teatrai ir 10 valstybių.
Praėjusį savaitgalį Kultūros centre (KC) vėl būriavosi artistai iš Viešintų, Palangos, Telšių, atvyko Danijos Jagerspirs ir Islandijos Leikfelag Kopavoks teatrai. Visų kolektyvų pasirodymą stebėjo grupė ekspertų iš Klaipėdos, Vilniaus ir Danijos.
Pirmąją festivalio dieną vyko Lietuvos ir Danijos mėgėjų teatrų forumas, kurio metu danai ir Lietuvai atstovaujantys Jonavos savivaldybės teatralai pristatė danų dramaturgo Kaj Nissen pjesę „Daina apie Dunojų“. Pirmieji KC didžiosios salės scenoje pasirodė užsienio artistai. Jų vaidinimas truko beveik 3 valandas. Kai kurie žiūrovai neištvėrė iki pabaigos – svetima kalba, ilgi tekstai vargino susirinkusius, tad nemažai publikos „ištirpo“.
Į jonaviečių vaidinamą tą pačią pjesę susirinko beveik pilna salė žmonių. Spektaklis, kurį režisavo Jonas Andriulevičius, sulaukė aplodismentų ir nuoširdžių sveikinimų. Kolektyvų pasirodymai buvo aptarti Meno mokyklos koncertų salėje. Dramaturgas K. Nissen, stebėjęs abiejų valstybių vaidinimus, sakė, jog teatrai labai skirtingai pateikia scenas. Svečias teigė esąs sužavėtas Jonavos savivaldybės teatro suvaidinta pjese. Tad ateinantį pavasarį pakvietė mūsų kraštiečius šį pastatymą parodyti Danijos publikai. Islandijos atstovai taip pat tikisi 2005 metais jonaviečius pamatyti savo šalies scenose.
Šeštadienį galima vadinti spektaklių diena. Po svečių ir režisierių vizito pas savivaldybės merą Bronislovą Liutkų, į sceną vienas paskui kitą kilo kolektyvai. Viešintų folkloro teatras „Žaginys“. Kuriame vaidina šios vietovės moksleiviai, susirinkusiems parodė Galinos Germanavičienės (beje, ji yra ir režisierė) spektaklį „Šv. Mikalojus – vargšų užtarėjas“. Ši trupė 2001-aisiais tapo absoliučiu respublikinių konkursų laureatu ir pelnė „Aukso Paukštę“. Palangos Grubiojo teatro aktoriai į festivalį atvežė A. Rūko spektaklį „Bubulis ir Dundulis“. Vadovaujamas trupės įkūrėjo ir režisieriaus Virginijaus Milinio, kolektyvas taip pat yra „Aukso paukštės“ nominantas.
KC fojė vaidino Meno mokyklos mokomojo teatro jaunieji aktoriai, kuriems aktorinius sugebėjimus skiepija režisierė Živilė Martinaitienė. O vakare jonaviečiai jau plojo Islandijos artistams, parodžiusiems spektaklį „Grimai“, pastatytą pagal penkias brolių Grimų pasakas.
Paskutinė festivalio diena buvo nelengva Telšių Žemaitės dramos teatro studijai „Aglija“. Atsižvelgdami į tai, kad islandai ir danai vidurdienį susiruošė kelionėn į namus, renginio organizatoriai pakoregavo scenarijų, todėl šis kolektyvas turėjo vaidinti net du kartus. Žemaičiai Jonavoje pristatė spektaklį pagal A. Čechovo pjesę „Meška“ (režisierė Laima Adomaitienė). „Meška“ tarptautiniame festivalyje Vengrijoje pripažinta geriausiu spektakliu, o neseniai ji buvo suvaidinta pasaulio mėgėjų teatrų šventėje Halifakse, Kanadoje.
Šeštadienį Meno mokykloje veikė kūrybinė laboratorija „Michailo Čechovo vaidybos metodai“, kurią vedė režisierius Gytis Padegimas. Teatralams buvo surengta maloni pramoga – išvyka į Raimundo Samulevičiaus sodybą – muziejų Praulių kaime. Svečiai apžiūrėjo trobą, domėjosi dramaturgo gyvenimu bei jo kūryba. Atvykusius artistus pasitiko Antanavičių šeimos muzikos ansamblis. Pasivaišinę šašlykais, vakaro dalyviai patys įsijungė į programą. Užsieniečiams buvo pasiūlytos ekskursijos į Pažaislio vienuolyną, Rumšiškių buities muziejų, Kauną. Šeštadienio vakarą vyko linksma pramoginė vakaronė „Svetainės“ kavinėje.
Uždarymo ceremonijoje kalbėję ekspertai Irena Maciulevičienė bei jos kolega režisierius Ramūnas Abukevičius sakė, kad festivalis „Aidas 2003“ paliko gražų įspūdį, nes jame Lietuvai atstovavo patys geriausi šalies mėgėjų teatrai, pasidžiaugė jonaviečių bei danų bendru projektu. „Maloniausia, jog spektaklius stebėjo daug žiūrovų, vadinasi, jie gali būti pačiais geriausiais kritikais bei vertintojais. O tai, kad festivalis vyko Jonavoje, kur teatro režisieriumi dirba taip pat Jonas, aidas apie jį nuplasnos ir užsienyje“, - sakė jie. Už suteiktą pagalbą, ruošiantis renginiui, Savivaldybės teatro direktorė Asta Kestenienė, režisierė Živilė Martinaitienė dėkojo rėmėjams AB „Achema“, UAB „Baldai Jums“, Kultūros centrui, kitiems padėjusiems sutikti ir priimti svečius. Meno mokyklos „Pūkuotukai“ ir Vilmos Širkaitės klubo „Versmė“ merginos atsisveikinimui padovanojo po grakštų šokį ir dainą. Festivalis baigėsi, bet darbai tęsiasi – laukia nauji spektakliai, projektai, pasirodymai užsienio scenose.

Danijos ir Lietuvos mėgėjų teatro forumo bei šeštojo “Aido” programa
2003 m. rugsėjo 27-29 d.

Režisieriaus Gyčio Padegimo kūrybinė laboratorija “M. Čechovo vaidybos metodai“

Danijos ir Lietuvos mėgėjų teatrų forumas

Jaegerspris mėgėjų teatras (Danija)
K. Nissen „Daina apie Dunojų“,  rež. J. Emcken

Jonavos rajono savivaldybės teatras
K. Nissen „Daina apie Dunojų“,  rež. J. Andriulevičius

Viešintų folkloro teatras “Žaginys”
G. Germanavičienė “Šv. Mikalojus - vargšų užtarėjas”, rež. G. Germanavičienė

Palangos Grubusis teatras
A. Rūkas “Bubulis ir Dundulis”, rež. Virgis Milinis.

Jonavos meno mokyklos mokomasis teatras
G. Germanavičienė “Vėjo botagas”, rež. Ž. Martinaitienė

Leikfelag Kopavogs mėgėjų teatras (Reikjavikas, Islandija)
“Grimm” pagal brolių Grimų pasakas, rež. A. Skuladottir

Telšių Žemaitės dramos teatro jaunimo studija “Aglija”
A. Čechovas “Meška”, rež. L. Adomaitienė

Previous Post
Daugiausia Lietuvos teatralų nominacijų atiteko Jonavai
Next Post
About Jonava Municipality theatre